Sell it to schools and colleges u can make it.The government will only help when u do that.or make it into powder and sell it to other countries who eat pounded yam.make it into chips and freeze it to sell.
Sell it to schools and colleges u can make it.The government will only help when u do that.or make it into powder and sell it to other countries who eat pounded yam.make it into chips and freeze it to sell.
Kojo Kankam 4 months ago
Excellent idea
Excellent idea
Paa Pee 4 months ago
Yams are highly perishable is grossly over priced so be happy and sell sell sell so that the poor can stop eating too much gari and eat yam too.
Yams are highly perishable is grossly over priced so be happy and sell sell sell so that the poor can stop eating too much gari and eat yam too.
Sister Souljah 4 months ago
Meanwhile a box of yam(about 10 tubers) cost about $170 in NYC.
Meanwhile a box of yam(about 10 tubers) cost about $170 in NYC.
Concerned citizen vigilante 4 months ago
False reportage.
100 tubers of yam as we speak now is averagely Ghc 2,000.
False reportage.
100 tubers of yam as we speak now is averagely Ghc 2,000.
Concerned citizen vigilante 4 months ago
@Sister Souljah,
It costs a lot of money to ship yam to north America and Europe.
This is a break down:
*A 40ft container to NYC takes 1,200 boxes of 25kg packaged yam
*Each box contains an average of 12 tubers of yam ( ... read full comment
@Sister Souljah,
It costs a lot of money to ship yam to north America and Europe.
This is a break down:
*A 40ft container to NYC takes 1,200 boxes of 25kg packaged yam
*Each box contains an average of 12 tubers of yam ( it is relative to time and season)
*100 tubers of yam averagely costs Ghc 2,000. Meanwhile, you will have to pay Ghc 100 commission on each set of 100 tubers.
You will need about 15,500 to 16,000 tubers of yam for 1,200 boxes for a container.
*Transportation of each set of 100 tubers costs Ghc 120 - 150 depending on the location of purchase.
*Ghc 10 as loading fee per set
*Ghc 10 as offloading fee
*Each box for packing costs about 25 cedis
*You will rubber tapes for the boxes
*brushes, foams, knives are needed for cleaning.
*4 or 5 bundles of wrapping paper (print-free newspaper type) cots about Ghc 2,000 per container
*Binding ropes and pins costs about Ghc 600 per container
*Workmanship (cleaners, packers, binders loaders, sweepers)
*weigh bills, and others charges
*warehouse, security and electricity
*when it comes to cleaning, workers uses about a week or two and sometimes 3 weeks to make the goods ready for packaging
*freight forwarding charges costs about USD 2,500
*BL and freight charges varies from one shipping line to the other but can cost about USD 10,000
* Broker charges
*Rail or truck charges
*other taxes
*offloading container charges
* Remember yam tubers are perishable so do the plus and minus
*Remember the above lists are for sea transport
Meanwhile, air transport is way expensive than sea transport
*A 25kg box of yam can cost about USD 25
*Logistics charges and others.
Thank you.
You don't need physical cash tin dollars to import 4 months ago
You nailed it. You're definitely an exporter somewhere in the Bronx. Awesome write up.
You nailed it. You're definitely an exporter somewhere in the Bronx. Awesome write up.
Voice of the people 4 months ago
100 tubers for 4000 is still expensive. It means one tuber is GHC40. At least one tuber should be going for GHC10 to GHC20 so the average Ghanaian can afford
100 tubers for 4000 is still expensive. It means one tuber is GHC40. At least one tuber should be going for GHC10 to GHC20 so the average Ghanaian can afford
KB 4 months ago
Massa, the guy says 100 is costing Ghc2000. And you are still saying 100 is Ghc4000. eeebei
Massa, the guy says 100 is costing Ghc2000. And you are still saying 100 is Ghc4000. eeebei
Greed 4 months ago
Go back t0 shool . It is 4 cedis
Go back t0 shool . It is 4 cedis
Lordma 4 months ago
This a lies why are selling 100 pieces of yams for 400 ghana cedis who does that Massa it not true
This a lies why are selling 100 pieces of yams for 400 ghana cedis who does that Massa it not true
B I P 4 months ago
Na dolla falls abi. so so yam price. De governor stabilises yam price and abokyi de cry. Sorry oooo!
Na dolla falls abi. so so yam price. De governor stabilises yam price and abokyi de cry. Sorry oooo!
Big Joe 4 months ago
It's the appreciation of the cedi,when the dollar depreciates the end results,eye-zu
It's the appreciation of the cedi,when the dollar depreciates the end results,eye-zu
Abi 4 months ago
Ok if the export will not help why not take them in trucks to hop sell from town to cities then schools to restaurants, canteen, school feeding pls let's look after ourselves before exports.
Ok if the export will not help why not take them in trucks to hop sell from town to cities then schools to restaurants, canteen, school feeding pls let's look after ourselves before exports.
Sell it to schools and colleges u can make it.The government will only help when u do that.or make it into powder and sell it to other countries who eat pounded yam.make it into chips and freeze it to sell.
Excellent idea
Yams are highly perishable is grossly over priced so be happy and sell sell sell so that the poor can stop eating too much gari and eat yam too.
Meanwhile a box of yam(about 10 tubers) cost about $170 in NYC.
False reportage.
100 tubers of yam as we speak now is averagely Ghc 2,000.
@Sister Souljah,
It costs a lot of money to ship yam to north America and Europe.
This is a break down:
*A 40ft container to NYC takes 1,200 boxes of 25kg packaged yam
*Each box contains an average of 12 tubers of yam ( ...
read full comment
You nailed it. You're definitely an exporter somewhere in the Bronx. Awesome write up.
100 tubers for 4000 is still expensive. It means one tuber is GHC40. At least one tuber should be going for GHC10 to GHC20 so the average Ghanaian can afford
Massa, the guy says 100 is costing Ghc2000. And you are still saying 100 is Ghc4000. eeebei
Go back t0 shool . It is 4 cedis
This a lies why are selling 100 pieces of yams for 400 ghana cedis who does that Massa it not true
Na dolla falls abi. so so yam price. De governor stabilises yam price and abokyi de cry. Sorry oooo!
It's the appreciation of the cedi,when the dollar depreciates the end results,eye-zu
Ok if the export will not help why not take them in trucks to hop sell from town to cities then schools to restaurants, canteen, school feeding pls let's look after ourselves before exports.