You are here: HomeNewsPolitics2018 09 02Article 681582

General News of Sunday, 2 September 2018

Source: citinewsroom.com

Businessman defeats incumbent NDC Upper West Regional Chairman

A 48-year-old businessman, Alhaji Nasir Saani, popularly known as Bunas, has won the Upper West regional Chairmanship slot of the opposition National Democratic Congress(NDC) with a landslide victory.

Alhaji Nasir Saani, who is known as a bankroller of the NDC in the region beat his only contender, Mathew Sungaabu with 307 votes in the party’s regional delegates congress held at the Wa campus of the University for Development Studies.

Mr. Mathew Sungaabu, the incumbent regional chairman only managed to get 81 votes contrary to earlier speculations that he was going to be retained.

Alhaji Nasir Saani, speaking after their swearing-in, thanked the delegates for the confidence they have in him.

He pledged to work with the rank and file of the NDC in the region to win back the 5 constituency seats that the party lost to the governing NPP in the last general elections.

“This victory is for everyone. Agenda win back our five sets starts now. Let’s all come together to ensure that we win back our seats”.



A 38-year-old lawyer narrowly won the secretaryship slot with 179 votes beating Cletus Dapilah a former DCE for the Jirapa with just 2 votes.

BELOW ARE THE RESULTS

Chairman

1. Abdul-Nasir M. Saani (Bunas)

2. Mathew Song-Aabo (Matco)

Vice chairman

1. Alhaji Musah Issah

2. Lebeh Fred Ahmed

3.Alhaji Dauda Y.Mwimgpagra-Olo

4.Alhaji Seidu Yakubu Jamatutu

5. Kwame Mumuni

6. Alhaji Bawa Seidu

Secretary

1. Hon. Dapilah Cletus 178

2. Charles Lwanga Puozuing….179

3. Dominic Ziniyel

4. Eric Dakurah Faanuba..10



Deputy secretary

1. Alhaji Nurah Issah Danwana….346

2. Lord Michael W. Baatuolkuu…43

Organiser

1. Thomas S.Ngminbahaara…113

2. Issahaku Nuhu Putiaha..276

Deputy Organiser

1. Hon Basiera Saankara 266

2. Issahaku Karifa Salam.. 123

Treasurer

1. Prince Razak Abdul-Moomin Tachi ..137

2.Mahamud Muhsin..43

3. Chireh Ibrahim Carlos 124

4.Batiah Abdulai Santi 82

Deputy Treasurer

1.Abu Abdul-Wahab 198

2.Osman Rayan 82

3.Boro Benjamin 109

Communication Officer

1.Issah Kantagyere 183

2.Puo-Ire Prosper 203



Deputy communication

1.Alhassan Sharifdeen Shash-127

2.Eunice Kaminata-193

3.Jinsung A. Rashid-68

WOMEN ORGANIZER

1.Hajia Salamatu Cecilia Hamza-

2. Mrs Alice Teni Boon-16

Deputy women organiser

1.Florence kpan-6

2.memuna Mahama Yahaya-12

3.Prica Domenyevi Kuupol Bagonluri-14

4.Sabogu Zakaria-3

Youth organizer

1. Rashid Bickson-2

2. Prince Mahmoud-11

3. Nicodemus N.B.D. Dery-34

Deputy youth organiser

1.Zakaria Abdul Rahman Markus-19*
2.Tamimu Issah-1

3.Polukuu Titus-18

4.Abubakari Yahaya-7

5.Nyeyela Iddrisu A.Aziz-2

Women organizer

1.Hajia Salamatu Cecilia Hamza-20*

2. Mrs Alice Teni Boon-16

Deputy women organiser

1.Florence kpan-6

2.memuna Mahama Yahaya-12

3.Prica Domenyevi Kuupol Bagonluri-14*

4.Sabogu Zakaria-3

Youth organizer

1. Rashid Bickson-2

2. Prince Mahmoud-11

3. Nicodemus N.B.D. Dery-34

Deputy youth organiser

1.Zakaria Abdul Rahman Markus-19

2.Tamimu Issah-1

3.Polukuu Titus-18

4.Abubakari Yahaya-7

5.Nyeyela Iddrisu A. Aziz-2

Zongo caucus

1.Moomin Abdul-Razak Gado-221

2. Aziz Awudu-167