Display options Mobile website
Ghana Elections 2012

Election 2012: National

Ashanti Region

ConstituencyWinnerParty
Adansi AsokwaKobina Tahir Hammond NPPNPP
Atwima Nwabiagya SouthAnthony Osei Boakye NPPNPP
NhyiaesoRichard W Anane (dr) NPPNPP
Afigya Kwabre NorthNana Marfo Amaniampong NPPNPP
BantamaHenry Kwabena Kokofu NPPNPP
Nsuta, Kwamang, BeposoKwame Asafu-adjei NPPNPP
Effiduase, AsokoreFrank Boakye Agyen NPPNPP
Afigya Kwabre SouthWilliam Owuraku Aidoo NPPNPP
BekwaiJoseph Osei-owusu NPPNPP
Obuasi EastEdward Ennin NPPNPP
JuabenAma Pomaa Andoh NPPNPP
Afigya Sekyere EastDavid Hennric Yeboah NPPNPP
Bosome FrehoKwadwo Kyei Frimpong NPPNPP
Obuasi WestKwaku Agyeman Kwarteng NPPNPP
KumawuPhilip Basoah NPPNPP
Ahafo Ano South EastFrancis Manu-adabor NPPNPP
BosomtweHon. Simon Osei-mensah NPPNPP
OdotobiriEmmanuel Akwasi Gyamfi NPPNPP
Ahafo Ano NorthAdusei Kwasi NDCNDC
EjisuOwusu Aduomi Kwabena NPPNPP
Offinso NorthHon Ntim Augustine Collins NPPNPP
Ahafo Ano South WestJohnson Kwaku Adu NPPNPP
Ejura SekyedumaseMohammed Salisu Bamba NPPNPP
Offinso SouthBen Abdallah Banda NPPNPP
Adansi AkrofuomKwabena Appiah-pinkrah NPPNPP
FomenaAtta Boafo Daniel Kingsley NPPNPP
OforikromElizabeth Agyeman NPPNPP
Asante Akim CentralKwame Anyimadu - Antwi NPPNPP
Kwabre EastKofi Frimpong NPPNPP
Old TafoDr.anthony Akoto Osei NPPNPP
Asante Akim NorthKwadwo Baah Agyemang NPPNPP
KwadasoOwusu Afriyie Akoto NPPNPP
Sekyere Afram PlainAlex Adomako-mensah NDCNDC
Asante Akim SouthKwaku Asante - Boateng NPPNPP
MampongFrancis Addai-nimoh NPPNPP
SuameOsei Kyei - Mensah - Bonsu NPPNPP
AsawaseHon Alhaji Mohammed Muntaka Mubarak NDCNDC
Manhyia NorthCollins Owusu Amankwah NPPNPP
SubinIsaac Osei NPPNPP
AsokwaPatricia Appiagyei NPPNPP
Manso AdubiaYaw Frimpong Addo NPPNPP
Atwima KwanwomaKojo Appia - Kubi NPPNPP
Manso NkwantaGrace Addo NPPNPP
Atwima MponuaIsaac Kwame Asiamah NPPNPP
Manhyia SouthHon Dr Matthew Opoku Prempeh NPPNPP
Atwima Nwabiagya NorthBenito Owusu-bio NPPNPP
New EdubiaseErnest Kofi Yakah NDCNDC

Brong Ahafo

ConstituencyWinnerParty
Atebubu, AmantinSanja Nanja NDCNDC
Sene WestKwame Twumasi Ampofo NDCNDC
BandaAhmed Ibrahim NDCNDC
Sunyani EastKwasi Ameyaw Cheremeh NPPNPP
Berekum EastDr Kwabena Twum-nuamah NPPNPP
Sunyani WestIgnatius Baffour Awuah NPPNPP
Berekum WestKwaku Agyenim-boateng NPPNPP
TainKwasi Agyemang Gyan-tutu NDCNDC
Dormaa CentralKwaku Agyeman-manu NPPNPP
Tano NorthFreda Prempeh NPPNPP
Dormaa EastWilliam Kwasi Sabi NPPNPP
Tano SouthDr Hanna Louisa Bisiw NDCNDC
Dormaa WestVincent Oppong Asamoah NDCNDC
Techiman NorthAlex Kyeremeh NDCNDC
Jaman NorthSiaka Stevens NPPNPP
Techiman SouthAdjei Mensah NDCNDC
Jaman SouthYaw Afful NPPNPP
WenchiProf. George Yaw Gyan-baffour NPPNPP
Kintampo NorthStephen Kunsu NDCNDC
Kintampo SouthYaw Effah-baafi NDCNDC
Nkoranza NorthDerek Oduro NPPNPP
Asunafo NorthRobert Sarfo Mensah NPPNPP
Nkoranza SouthEmmanuel Kwadwo Agyekum NDCNDC
Asunafo SouthEric Opoku NDCNDC
Pru EastDr Kwabena Donkor NDCNDC
Asutifi NorthBenhazin Joseph Dahah NPPNPP
Pru WestAlhaji Masawud Mohammed NDCNDC
Asutifi SouthCollins Dauda NDCNDC
Sene EastDominic Napare NDCNDC

Central Region

ConstituencyWinnerParty
Assin SouthDominic Kwaku Fobih NPPNPP
Awutu Senya EastMavis Hawa Koomson NPPNPP
Cape Coast SouthRickets Hagan Kweku NDCNDC
Awutu Senya WestHanna Serwaa Tetteh NDCNDC
Cape Coast NorthEbo Barton-odro NDCNDC
EffutuAlexander Afenyo-markin NPPNPP
EkumfiAbeiku Crentsil NDCNDC
Gomoa CentralRachel Florence Appoh NDCNDC
Gomoa EastEkow Panyin Okyere Eduamoah NDCNDC
Abura, Asebu, KwamankeseAnthony Christian Dadze NDCNDC
Gomoa WestFrancis Kojo Arthur NDCNDC
Agona EastQueenstar Pokua Sawyerr NDCNDC
Hemang Lower DenkyiraFoster Joseph Andoh NDCNDC
Agona WestCharles Obeng-inkoom NDCNDC
Komenda, Edina, Eguafo, Abrem(keea)Dr Stephen Nana Ato Arthur NPPNPP
Ajumako Enyan EsiamCassiel Ato Baah Forson NDCNDC
MfantsemanAquinas Tawia Quansah NDCNDC
Asikuma, Odben, BrakwaGeorgina Nkrumah Aboah NDCNDC
Twifo Ati MorkwaaSamuel Ato Amoah NDCNDC
Assin CentralKen Ohene Agyapong NPPNPP
Upper Denkyira EastHon. Nana Amoako NPPNPP
Assin NorthAmbre Samuel NDCNDC
Upper Denkyira WestBenjamin K0fi Ayeh NPPNPP

Eastern Region

ConstituencyWinnerParty
AkwatiaHon Baba Jamal Mohammed Ahmed NDCNDC
Ofoase, AyirebiDavid Oppong Kusi NPPNPP
Asene, Akroso, MansoYaw Owusu-boateng NPPNPP
OkereDaniel Botwe NPPNPP
AsuogyamanKofi Osei-ameyaw NPPNPP
SuhumFrederick Opare-ansah NPPNPP
Atiwa EastAbena Osei Asare NPPNPP
Upper Manya KroboJeff Kavianu NDCNDC
Atiwa WestKwasi Amoako-attah NPPNPP
Upper West AkimJoseph Sam Amankwanor NDCNDC
AbetifiPeter Wiafe Pepera NPPNPP
AyensuanoAyeh - Paye Samuel NPPNPP
Yilo KroboMagnus Kofi Amoatey NDCNDC
AbiremEsther Obeng Dapaah NPPNPP
Fanteakwa NorthKwabena Amankwa Asiamah NPPNPP
Abuakwa NorthJoseph Boakye Danquah Adu NPPNPP
Fanteakwa SouthKofi Okyere-agyekum NPPNPP
Abuakwa SouthSamuel Atta Akyea NPPNPP
KadeHon Ofosu Asamoah NPPNPP
AchiaseRobert Kwasi Amoah NPPNPP
Lower Manya KroboEbenezer Okletey Terlabi NDCNDC
Afram Plains NorthEmmanuel Aboakye Didieye NDCNDC
Lower West AkimKlenam Gifty NPPNPP
Afram Plains SouthJoseph Appiah Boateng NDCNDC
MpraesoSeth Kwame Acheampong NPPNPP
Akim OdaWilliam Agyapong Quaittoo NPPNPP
New Juaben NorthKwasi Boateng Adjei NPPNPP
Akim SwedruKennedy Osei Nyarko NPPNPP
New Juaben SouthDr. Mark Assibey-yeboah NPPNPP
Akuapem SouthOsei Bonsu Amoah NPPNPP
NkwakwaEric Kwakye Darfour NPPNPP
Akwapim NorthWilliam Ofori Boafo NPPNPP
Nsawam, AdoagyiriFrank Annoh Dompreh NPPNPP

Greater Accra Region

ConstituencyWinnerParty
Dome, KwabenyaSarah Adwoa Safo NPPNPP
Tema-westHon Irene Naa Torshie Addo NPPNPP
Domeabra, ObomDaoud Anum Yemoh NDCNDC
TrobuMoses Anim NPPNPP
Korle KlotteyHon Nii Armah Ashietey NDCNDC
Ayawaso East Naser Mahama Toure NDCNDC
Kpone-kHon Joseph Nii Laryea Afotey - Agbo NDCNDC
Ayawaso North Mustapha Ahmed NDCNDC
Ablekuma CentralTheophilus Tetteh Chaie NDCNDC
KroworNii Oakley Quaye-kumah NDCNDC
Ayawaso West WuogonEmmanuel Kyeremateng Agyarko NPPNPP
Ablekuma NorthJustice Joe Appiah NPPNPP
LedzokukuBenita Sena Okity-duah NDCNDC
Weija / GbaweRosemund Comfort Abrah NPPNPP
Ablekuma SouthFrederic Fritz Baffour NDCNDC
MadinaAmadu Bukari Sorogho NDCNDC
Ablekuma WestUrsula Owusu NPPNPP
Ningo PrampramEnoch Teye Mensah NDCNDC
AdaComfort Doyoe Cudjoe Ghansah NDCNDC
OdododiodiooEdwin Nii Lantey Vanderpuye NDCNDC
AdentaEmmanuel Nii Ashie Moore NDCNDC
Okaikwei CentralPatrick Yaw Boamah NPPNPP
AmasamanEmmanuel Nii Okai Laryea NDCNDC
Okaikwei NorthElizabeth Kwatsoe Tawiah Sackey NPPNPP
Anyaa, SowutuomShirley Ayorkor Botchwey NPPNPP
Okaikwei SouthAhmed Arthur NPPNPP
AshaimanAfenyo Tony INDIND
SegeOtuteye Christian Corletey NDCNDC
Ayawaso CentralHenry Quartey NPPNPP
Shai OsudokuHon David Tetteh Assumeng NDCNDC
Bortianor-ngleshie AmanfroBright Edward Kodzo Demordzi NDCNDC
Tema- CentralKofi Brako NPPNPP
DadekotopongNii Amasah Namoale NDCNDC
Tema- EastDaniel Titus-glover NPPNPP

Northern Region

ConstituencyWinnerParty
Salaga NorthAlhassan Mumuni NDCNDC
BimbillaNitiwill Bingab Aduna Dominic NPPNPP
Salaga SouthHon Alhaji Ibrahim Dey Abubakari NDCNDC
Bole BamboiJoseph Akati Saaka NDCNDC
SaveluguMary Salifu Boforo NDCNDC
BunkpuruguSolomon Namliit Boar NPPNPP
Sawla Tuna KalbaDonald Dari Soditey NDCNDC
ChereponiAzumah Namoro Sanda NPPNPP
Tamale CentralInusah Fuseini NDCNDC
Daboya, MankariguBaani Abudu Nelson NDCNDC
Tamale NorthAlhassan Dahamani INDIND
DamangoAdam Mutawakilu NDCNDC
Tamale SouthIddrisu Haruna NDCNDC
GusheguThomas Kwesi Nasah NDCNDC
Tatale, SanguliJames C Yanwube NPPNPP
KaragaAlhassan Sualihu Dandaawa NDCNDC
TolonWahab Suhiyini Wumbei NPPNPP
KpandaiMatthew Nyindam NPPNPP
WalewaleSagre Bambangi NPPNPP
KumbunguMuhammad Mumuni NDCNDC
WulensiLaliri George Maban NDCNDC
MionAlhassan Ahmed Yakubu NDCNDC
Yagaba, KuboriUssif Mustapha NPPNPP
Nalerigu, GamgabaHon Dr Tia Sugri Alfred NDCNDC
Yapei-kusawguAmadu Seidu NDCNDC
NantonIbraham Muritala Muhammed NDCNDC
YendiMohammed Habibu Tijani NPPNPP
SabobaBukari Nikpe Joseph NDCNDC
YunyooNaabu Joseph Bipoba NDCNDC
SagnariguAlhassan Bashir Fuseini NDCNDC
ZabzuguJabaah John Bennam NPPNPP

Upper East

ConstituencyWinnerParty
Navrongo CentralMark Owen Woyongo NDCNDC
PusigaLaadi Ayii Ayamba NDCNDC
TalensiRobert Nachinab Doameng NPPNPP
TempaneDavid Adakudugu NDCNDC
ZebillaCletus Apul Avoka NDCNDC
Bawku CetralMahama Ayariga NDCNDC
BinduriNoah Ben Azure NDCNDC
Bolgatanga CentralHon Emmanuel Opam-brown Akolbire NDCNDC
Bolgatanga EastDominic Ayine NDCNDC
BongoAbongo Albert NDCNDC
Builsa NorthJamaes Agalga NDCNDC
Builsa SouthAlhassan Azong PNCPNC
Chiana,pagaAbuga Pele NDCNDC
GaruDominic Azimbe Azumah NDCNDC
NabdamBoniface Gambila Adagbila NPPNPP

Upper West

ConstituencyWinnerParty
Wa West Joseph Yieleh Chireh NDCNDC
Daffiama, Bussie, IssaPuyaa Mathias Asuma NDCNDC
JirapaPaul Derigubaa INDIND
Lambussie-karniDery K. Edward NDCNDC
LawraSamson Abu NDCNDC
Nadowli,kaleoAlban Sumana K Bagbin NDCNDC
NandomDr Benjamin Kunbuor NDCNDC
Sissala EastSulemana Alijata NDCNDC
Sissala WestAmin Amidu Sulemana NDCNDC
Wa CentralRashid H Pelpuo NDCNDC
Wa EastAmeen Salifu NDCNDC

Volta Region

ConstituencyWinnerParty
BuemHenry Ford Kofi Kamel NDCNDC
South TonguKobena Mensah Woyome NDCNDC
Central TonguJoe Kwashie Gidisu NDCNDC
Ho CentralBenjamin Komla Kpodo NDCNDC
North DayiGeorge Loh NDCNDC
Ho WestEmmanuel Kwasi Bedzrah NDCNDC
HohoeMrs Bernice Adiku Heloo NDCNDC
KetaRichard Quashigah NDCNDC
Ketu NorthJames Klutse Avedzi NDCNDC
Ketu SouthKwetey Fifi Fiavi Franklin NDCNDC
AdakluKwame Governs Agbodza NDCNDC
KpandoDella Sowah NDCNDC
Afadjato SouthJoseph Zaphanat Amenowode NDCNDC
Krachi EastWisdom Gidisu NDCNDC
Agotime-ziopeJuliana Azumah-mensah NDCNDC
Krachi NchumuruJohn Majisi NDCNDC
AkanJoseph Kwadwo Ofori INDIND
Krachi WestHelen Adjoa Ntoso NDCNDC
Akatsi NorthPeter Nortsu-kotoe NDCNDC
Nkwanta NorthJohn Oti Kwabena Bless NDCNDC
Akatsi SouthEdward Korbly Doe Adjaho NDCNDC
Nkwanta SouthGershon Kofi Bediako Gbediame NDCNDC
AnloClement Kofi Humado NDCNDC
North TonguSamuel Okudzeto Ablakwa NDCNDC
BiakoyeBandua Emmanuel Kwasi NDCNDC
South DayiEdem Asimah NDCNDC

Western Region

ConstituencyWinnerParty
Ahanta WestGeorge Kwame Aboagye NDCNDC
Amenfi WestThomas Charlie Brown NDCNDC
Sefwi AkontombraHerod Cobbina NDCNDC
Evalue - Ajomoro - GwiraKweku Tanikyi Kessie NDCNDC
Sefwi WiawsoEvans Paul Aidoo NDCNDC
KwesimintsimJoe Baidoe-ansah NPPNPP
Amenfi EastAkwasi Opong-fosu NDCNDC
SekondiPapa Owusu Ankomah NPPNPP
Amenfi CentralGeorge Kofi Arthur NDCNDC
ShamaGabriel Kwadwo Essilfie NDCNDC
AowinMathias Kwame Ntow NDCNDC
SuamanStephen Michael Essuah Kofi Ackah NDCNDC
Bia EastRichard Acheampong NDCNDC
TakoradiKwabena Okyere Darko-mensah NPPNPP
Bia WestMichael Coffie Boampong NDCNDC
Tarkwa NsuaemGifty Eugunia Kusi NPPNPP
Bibiani - Anhwiaso - BekwaiKingsley Aboagye-gyedu NPPNPP
Wassa EastIsaac Adjei Mensah NDCNDC
BodiAhi Sampson NDCNDC
EffiaJoseph Cudjoe NPPNPP
EllembeleEmmanuel Armah-kofi NDCNDC
Essikadu-ketanJoe Ghartey NPPNPP
JomoroFrancis Kabenlah Anaman NDCNDC
JuabosoKwabena Mintah Akandoh NDCNDC
MpohorAlex Kofi Agyekum NPPNPP
Prestea Huni - ValleyFrancis Adu-blay Koffie NDCNDC

Total Seats

Party Seats
NPP 123
NDC 147
IND 4
PNC 1