Display options Mobile website
Results Parliamentary ElectionsPresidential Results


PartySeats
CPP1
DFP0
DPP0
GCPP0
GNP0
IND4
INP0
NDC114
NPP107
NVP0
PNC2
RDP0
RPD0
Ashanti Region
ConstituencyWinnerParty
Adansi Asokwa Kobina Tahir HammondNPP
Afigya/Sekyere East Hennric David YeboahNPP
Afigya/Sekyere West Albert Kan DapaahNPP
Ahafo Ano North Richard Akuoko AdiyiahNPP
Ahafo Ano South Stephen Kwaku .B. ManuNPP
Akrofuom Kwabena Appiah PinkrahNPP
Amansie West Grace AddoNPP
Asante Akim North Kwame Anyimadu AntwiNPP
Asante Akim South Mrs Gifty Ohene KonaduNPP
Asawase Alhaji Muntaka Mohammed MabarakNDC
Asokwa Maxwell Kofi JumahNPP
Atwim Nwabiagya Benito Owusu-BioNPP
Atwima-Kwanwoma Dr. Kojo Appiah-KubiNPP
Atwimpa Mponua Isaac Kwame AsiamahNPP
Bantama Cecilia Abena DapaahNPP
Bekwai Joseph Osei-OwusuIND
Bosome-Freho Nana Yaw Ofori-KuraguIND
Bosomtwe Hon. Simon Osei MensahNPP
Effiduasi/Asokore Frank Boakye AgyenNPP
Ejisu-Juaben Kwabena Owusu-AduomiNPP
Ejura Sekyedumase Hon. Alhaji Issifu Pangabu M.NDC
Fomena Hon. Nana Abu-BonsraNPP
Kumawu Yaw BaahNPP
Kwabre East Kofi FrimpongNPP
Kwabre West Emmanuel Asamoah Owusu. ANPP
Kwadaso Dr. Owusu Afriyie AkotoNPP
Mampong Francis Addai NimohNPP
Manhyia Dr. Mathew Opoku PrempehNPP
New Edubiase Ernest Kofi YakaNDC
Nsuta Kwame Osei PrempehNPP
Nyiaeso Sub-Metro Dr. Richard Winfred AnaneNPP
Obuasi Edward EnninNPP
Odotobri Hon. Emmanuel Akwasi GyamfiNPP
Offinso North A. C. NtimNPP
Offinso South Ben Abdallah BandaNPP
Oforikrom Elizabeth AgyemangNPP
Old Tarfo Dr. Anthony Akoto OseiNPP
Suame Hon. Osei Kyei-Mensah BonsuNPP
Subin Sub-Metro Isaac OseiNPP
Brong Ahafo
ConstituencyWinnerParty
Asunafo-North Robert Sarfo-MensahNPP
Asunafo-South Hon George BoakyeNPP
Asutifi-North Paul OkohNPP
Asutifi-South   
Atebubu/Amantin Owusu-Mainu EmmanuelNDC
Berekum Kwaku Agyenim-BoatengNPP
Dormaa-East Yaw Ntow AbabioNPP
Dormaa-West Kwaku Agyemang ManuNPP
Jaman-North Alexander Asum-AhensahNDC
Jaman-South Afful Yaw MaamaNPP
Kintampo-North Stephen KunsuNDC
Kintampo-South Yaw Effah-BaafiNDC
Nkoranza-North Derek Oduro (Major)(Rtd)NPP
Nkoranza-South Kwame Ampofo TwumasiNPP
Pru Masoud Baba Abdul-RahmanNDC
Sene Felixj Twumasi-AppiahNDC
Sunyani-East Kwasi Ameyaw-CherimehNPP
Sunyani-West Ignatius Baffour AwuahNPP
Tain Ahmed IbrahimNDC
Tano-North Ernest Akobour DebrahNPP
Tano-South Andrews Adjei-YeboahNPP
Techimahn-North Christopher Ameyaw AkumfiNPP
Techiman-South Addai SimonsNDC
Wenchi Prof.George Yaw Gyan-BaffourNPP
Central Region
ConstituencyWinnerParty
Abura/Asebu/Kwamankese Anthony Christian DadzieNDC
Agona East John AdjabengNPP
Agona West Samuel Kweku ObodaiNPP
Ajumako/Enyan/Esiam Cassiel Ato ForsonNDC
Asikuma/Odoben/Brakwa Paul Collins Appiah OforiNPP
Assin North Ken Ohene AgyapongNPP
Assin South Dominic Kwaku Fobih (Prof)NPP
Awutu Senya David Nana LarbieNDC
Cape Coast Ebo Barton - OdroNDC
Effutu Mike Allen HammahNDC
Gomoa East Ekow Panyin Okyere EduamoahNDC
Gomoa West Francis Kojo ArthurNDC
Hemang Lower Denkyira Benjamin Bimpong DonkorNPP
K.E.E.A Dr Joseph Samuel AnnanNDC
Mfantseman East George Kuntu-BlanksonNDC
Mfantseman West Aquinas QuansahNDC
Twifo Atti Morkwa Amoah Tetteh ElizabethNDC
Upper Denkyira East Nana AmoakoNPP
Upper Denkyira West Benjamin Kofi AyehNPP
Eastern Region
ConstituencyWinnerParty
Abetifi Peter Wiafe PepraNPP
Abirem Esther Obeng DappahNPP
Abuakwa North Samuel Kwadwo AmoakoNPP
Abuakwa South Samuel Atta AkyeaNPP
Aburi-Nsawam Osei Bonsu AmoahNPP
Afram Plains North Emmanuel Aboagye DidieyeNDC
Afram Plains South Raphael Kofi AhaligahNDC
Akropong William Ofori BoafoNPP
Akwatia   
Akyem Oda Yaw Owusu-BoatengNPP
Akyem Swedru Joseph Ampomah BosompemNPP
Asuogyaman Joses Asare-AkotoNDC
Atiwa Kwasi AnnchNPP
Ayensuano Ayeh-Paye SamuelNPP
Fanteakwa Kwabena Amankwah AsiamahNPP
Kade Ofosu AsamoahNPP
Lower Manya Michael Teye NyaunuNDC
Lower West Akim Gifty KlenamNPP
Mpraeso Seth Kwame AcheampongNPP
N/Juaben North Hackman Owusu AgyemangNPP
N/Juaben South Beatrice Bernice BoatengNPP
Nkawkaw Seth Adjei BaahIND
Ofoase/Ayirebi David Oppon-KusiNPP
Okere Daniel BotweNPP
Suhum Frederick Opare-AnsahNPP
Upper Manya Stephen Kwao AmoanorNDC
Upper West Akim Joseph Sam AmankwanorNDC
Yilo Krobo Hon Raymond TawiaNDC
Greater Accra Region
ConstituencyWinnerParty
Ablekuma Central Chaie Tettey TheophilusNDC
Ablekuma North Justice Joe AppiahNPP
Ablekuma South Fritz BaffourNDC
Abokobi-Madina Alhaji Amadu Bukari SoroghoNDC
Ada Alexander NarhNDC
Adenta Kojo Adu AsareNDC
Ashaiman Alfred Kwame AgbesiNDC
Ayawaso Central Sheikh Ibrahim Cudjoe QuayeNPP
Ayawaso East Mustapha ArmedNDC
Ayawaso West Wuogon Akosua Frema Osei-OpareNPP
Dade Kotopon Nii Amasah NamoaleNDC
Dome-Kwabenya Aaron Michael OquayeNPP
Korle Klottey Nii Armah AshieteyNDC
Kpone-Katamanso Joseph Nii Laryea Afotey-AgboNDC
Krowor Nii Oakley QuayeNDC
Ledzokuku Nii Nortey DuahNDC
Ningo Prampram Enoch Teye MensahNDC
Obom-Domeabra Daoud Anum YemoNDC
Odododiodoo Jonathan Tackie KommeNDC
Okaikwei North Elizabeth Kwatsoe SackeyNPP
Okwaikwei South Nana AkomeaNPP
Sege Alfred Wallace G. AbayateyeNDC
Shai Osudoku David Tetteh AssumengNDC
Tema East Samuel Evans Ashong NarhNPP
Tema West Irene Naa Torshie AddoNPP
Trobu/Amasaman Ernest Attuquaye ArmahNDC
Weija Shirley Ayorkor BotchwayNPP
Northern Region
ConstituencyWinnerParty
Bimbilla Nitiwul Bingab Aduna DominicNPP
Bole/Bamboi Joseph Akati SaakaNDC
Bunkpurugu/Yunyoo Duut Emmanuel KwameNDC
Chereponi Doris A. SeiduNPP
Damongo/Daboya Sammy B. WusahNDC
Gushiegu Kwesi Thomas NassanNDC
Karaga Iddrisu DawudaNDC
Kpandai Likpalimor Kwajo TawiaNDC
Kumbungu Imoro YakubuNDC
Mion Dr. Alhasssan Ahmed YakubuNDC
Nalerigu Dr. Tia. A. SugriNDC
Nanton Alhaji Abdul-KareemNPP
Saboba Bukari Nikpe JosephNDC
Salaga Ibrahim Bey AbubakariNDC
Savelugu Hajia Mary Salifu BoforoNDC
Sawla / Tuna / Kalba Soditey Dari DonaldNDC
Tamale-Central Inusah Abdulai FuseiniNDC
Tamale-North Hon. Alhaji Abukari SumaniNDC
Tamale-South Iddrisu HarunaNDC
Tolon Umar Abdul-RazakNDC
Walewale Alidu Iddrisu ZakariNDC
Wulensi Alhaji Saani IddiIND
Yagaba/Kubori Ibrahim Abdul-Rauf TankoNDC
Yapei/Kusawgu Amadu SeiduNDC
Yendi Sulemana Ibun Iddrisu (Baba)NDC
Zabzugu/Tatale Jabaah John BennamNPP
Upper East
ConstituencyWinnerParty
Bawku-Central Adamu DaramaniNPP
Binduri Stephen YakubuNPP
Bolgatanga-Central Akolbire Emmanuel Opam-BrownNDC
Bongo Albert AbongoNDC
Builsa-North Timothy Awotiirim AtaboadeyNDC
Builsa-South Alhassan AzongPNC
Chiana/Paga Alowe Leo KabahNPP
Garu-Tempane Dominic Azimbe AzumahNDC
Nabdam Asaga MosesNDC
Navrongo-Central Joseph Kofi AddaNPP
Pusiga Atingban SimonNDC
Talensi Akology John TiaNDC
Zebilla Cletus Apul AvokaNDC
Upper West
ConstituencyWinnerParty
Jirapa Edward Kojo SaliaNDC
Lambussie John Duoghr BalorooNPP
Lawra Ambrose P. DeryNPP
Nadowli West Alban Sumana Kinsford BagbinNDC
Nadowli East Mathias Asoma PuozaaNDC
Sissala West Bayirga HarunaPNC
Sissala East Alhassan Dubie HalutieNDC
Wa Central Hon.Abdul-Rashid PelpuoNDC
Wa East Bayon Godrey TanguNPP
Wa West Joseph Yiele ChirehNDC
Volta Region
ConstituencyWinnerParty
Akan Joseph Kwadwo OforiNDC
Anlo Clement Kofi HomadoNDC
Avenor-Ave Edward Korbla Doe AdjahoNDC
Biakoye Bandua Emmanuel KwasiNDC
Buem Henry Ford KamelNDC
Ho Central Capt (Rtd) George Kofi NfojohNDC
Ho West Emmanuel Kwasi BedzraNDC
Ho East Juliana Azumah-MensahNDC
Hohoe North Prince Jacob HayiborNDC
Hohoe South Hon. Joseph Z. AmenowodeNDC
Keta Richard Lasseey AgbenyefiaNDC
Ketu North James Klutse AvedziNDC
Ketu South Albert Kwasi ZigahNDC
Krachi West Francis Yaw Osei-SarfoNDC
Kratchi East Wisdom GidisuNDC
Nkwanta North Joseph Kwaku NayanNPP
Nkwanta South Gersjpm Kofi Bediako GbediameNDC
North Dayi Hon Akua Sena DansuaNDC
North Tongu Charles Sename HodugbeyNDC
South Dayi Simon Edem AsimahNDC
South Tongu Woyome Kobla MensahNDC
Tongu Central Joe Kwashie GidisuNDC
Western Region
ConstituencyWinnerParty
Ahanta West Samuel JohnfiahNPP
Amenfi Central George Kofi ArthurNDC
Amenfi East Joseph Boahen AidooNPP
Amenfi West John GyetuahNDC
Aowin Mathias Kwame NtowNDC
Bia Michael Coffie BoampongNDC
Bibiani-Anhwiaso Bekwai Christopher AddaeNPP
Effia Kwesimintsim Hon. Joe Baidoe-AnsahNPP
Ellembele Emmanuel Armah-Kofi BuahNDC
Essikadu/Ketan Hon. Joe GharteyNPP
Evalue Gwira Catherine Abelema AfekuNPP
Jomoro Samia Yaba Christina NkrumahCPP
Juaboso Sampson AhiNDC
Mpohor Wassa East Anthony Evans AmoahNPP
Prestea-Huni Valley Francis Adu-Blay KoffieNDC
Sefwi Wiawso Evans Paul AidooNDC
Sekondi Papa Owusu-AnkomahNPP
Sewfi Akontombra Herod CobbinaNDC
Shama Gabriel Kodwo EssilfieNDC
Suaman Smek AckahNDC
Takoradi Kwabena Okyere Darko-MensahNPP
Tarkwa-Nsuaem Gifty Eugenia KusiNPP