Display options Mobile website
Results Parliamentary ElectionsPresidential Results


PartySeats
0
CPP0
DFP0
DPP0
GCPP0
GNP0
IND0
INP0
NDC0
NPP0
NVP0
PNC0
RDP0
RPD0
Ashanti Region
ConstituencyWinnerParty
Adansi Asokwa   
Afigya/Sekyere East   
Afigya/Sekyere West   
Ahafo Ano North   
Ahafo Ano South   
Akrofuom   
Amansie West   
Antwima-Kwanwoma   
Asante Akim South   
Asawase   
Ashante Akim North   
Asokwa   
Atwim Nwabiagya   
Atwimpa Mponua   
Bantama   
Bekwai   
Bosome-Freho   
Bosomtwe   
Effiduasi/Asokore   
Ejisu-Juaben   
Ejura Sekyedumase   
Fomena   
Kumawu   
Kwabre East   
Kwabre West   
Kwadaso   
Mampong   
Manhyia   
New Edubiase   
Nsuta   
Nyiaeso Sub-Metro   
Obuasi   
Odotobri   
Offinso North   
Offinso South   
Oforikrom   
Old Tarfo   
Suame   
Subin Sub-Metro   
Brong Ahafo
ConstituencyWinnerParty
Asunafo-North   
Asunafo-South   
Asutifi-North   
Asutifi-South   
Atebubu/Amantin   
Berekum   
Dormaa-East   
Dormaa-West   
Jaman-North   
Jaman-South   
Kintampo-North   
Kintampo-South   
Nkoranza-North   
Nkoranza-South   
Pru   
Sene   
Sunyani-East   
Sunyani-West   
Tain   
Tano-North   
Tano-South   
Techimahn-North   
Techiman-South   
Wenchi   
Central Region
ConstituencyWinnerParty
Abura/Asebu/Kwamankese   
Agona East   
Agona West   
Ajumako/Enyan/Esiam   
Asikuma/Odoben/Brakwa   
Assin North   
Assin South   
Awutu Senya   
Cape Coast   
Effutu   
Gomoa East   
Gomoa West   
Hemang Lower Denkyira   
K.E.E.A   
Mfantseman East   
Mfantseman West   
Twifo Atti Morkwa   
Upper Denkyira East   
Upper Denkyira West   
Eastern Region
ConstituencyWinnerParty
Abetifi   
Abirem   
Abuakwa North   
Abuakwa South   
Aburi-Nsawam   
Afram Plains North   
Afram Plains South   
Akropong   
Akwatia   
Akyem Oda   
Akyem Swedru   
Asuogyaman   
Atiwa   
Ayensuano   
Fanteakwa   
Kade   
Lower Manya   
Lower West Akim   
Mpraeso   
N/Juaben North   
N/Juaben South   
Nkawkaw   
Ofoase/Ayirebi   
Okere   
Suhum   
Upper Manya   
Upper West Akim   
Yilo Krobo   
Greater Accra Region
ConstituencyWinnerParty
Ablekuma Central   
Ablekuma North   
Ablekuma South   
Abokobi-Madina   
Ada   
Adenta   
Ashaiman   
Ayawaso Central   
Ayawaso East   
Ayawaso West Wuogon   
Dade Kotopon   
Dome-Kwabenya   
Korle Klottey   
Kpone-Katamanso   
Krowor   
Ledzokuku   
Ningo Prampram   
Obom-Domeabra   
Odododiodoo   
Okaikwei North   
Okwaikwei South   
Sege   
Shai Osudoku   
Tema East   
Tema West   
Trobu/Amasaman   
Weija   
Northern Region
ConstituencyWinnerParty
Bimbilla   
Bole/Bamboi   
Bunkpurugu/Yunyoo   
Chereponi   
Damongo/Daboya   
Gushiegu   
Karaga   
Kpandai   
Kumbungu   
Mion   
Nalerigu   
Nanton   
Saboba   
Salaga   
Savelugu   
Sawla / Tuna / Kalba   
Tamale-Central   
Tamale-North   
Tamale-South   
Tolon   
Walewale   
Wulensi   
Yagaba/Kubori   
Yapei/Kusawgu   
Yendi   
Zabzugu/Tatale   
Upper East
ConstituencyWinnerParty
Bawku-Central   
Binduri   
Bolgatanga-Central   
Bongo   
Builsa-North   
Builsa-South   
Chiana/Paga   
Garu-Tempane   
Nabdam   
Navrongo-Central   
Pusiga   
Talensi   
Zebilla   
Upper West
ConstituencyWinnerParty
Jirapa   
Lambussie   
Lawra   
Nadowli West   
Nadowli East   
Sissala West   
Sissala East   
Wa Central   
Wa East   
Wa West   
Volta Region
ConstituencyWinnerParty
Adaklu Anyigbe   
Akan   
Anlo   
Avenor-Ave   
Biakoye   
Buem   
Ho Central   
Ho West   
Hohoe North   
Hohoe South   
Keta   
Ketu South   
Krachi West   
Kratchi East   
Nkwanta North   
Nkwanta South   
North Dayi   
North Tongu   
South Dayi   
South Tongu   
Tongu Central   
Western Region
ConstituencyWinnerParty
Ahanta West   
Akontombra   
Amenfi Central   
Amenfi East   
Amenfi West   
Aowin   
Bia   
Bib-Anh-Bek   
Effia Kwesimintsim   
Ellembele   
Essikadu/Ketan   
Evalue Gwira   
Jomoro   
Juaboso   
Mpohor Wassa East   
Prestea-Huni Valley   
Sefwi Wiawso   
Sekondi   
Shama   
Suaman   
Takoradi   
Tarkwa-Nsuaem